٨٦١٢١٧٤٠-٠٢١

نشریه پنجره ایرانیان

افشا راز کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری برای موفقیت جاودانه

اشاره: سه مهندس خوش‌فکر، تحصیل‌کرده و البته با تجربه‌های قابل تقدیر و ایده‌های خلاقانه، به دغدغه‌های مدیران و کارآفرینان درخصوص نحوه نظارت و مدیریت بر فرایند کارها و کنترل هوشمندانه محیط فعالیت اقتصادی پایان دادند و با ارائه خدماتی نوین و مشاوره‌های دقیق فنی، این امکان را فراهم ساخته‌اند که بتوان حتی با اینترنت تلفن همراه در هرجای جهان، خطوط تولید و محیط‌های فعالیت بنگاه‌های اقتصادی را رصد کرد؛ بهره‌مندی از خدمات شرکت فراسام به این معناست که هزینه‌های تمام شده تولید کاهش می‌یابد، بهره‌وری نیروی انسانی افزایش خواهد یافت، اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی کم می‌شود و البته مدیران بنگاه‌های اقتصادی را قادر می‌سازد که به راحتی تمامی فرایند تولید کالا را زیرنظر بگیرند و بتوانند شناسنامه دقیق و الکترونیکی و همیشه قابل دسترس از محصول تولید شده را در اختیار خود داشته باشند و با اطمینان صددرصدی، کیفیت محصول خود را برای مشتریان تضمین کنند. چگونه؟ گفتگوی خبرنگار پنجره ایرانیان با مهندس علی جمالیان، مهندس محمد جامعی ندوشن و مهندس هادی ثروت درباره مدیریت و نظارت آنلاین بر محیط کسب و کار را بخوانید، با این توضیح ضروری که تجربه موفق فراسام در ارائه خدمات و هوشمندسازی کارخانه آساپردیس از تولیدکنندگان خوشنام در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران، نشان می‌دهد که چگونه نگرانی‌ها و دغدغه‌های فعالان صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران در نتیجه همکاری با فراسام به فرصت‌ها و تجربه‌های موفق می‌انجامد و رازهای کاهش هزینه تولید و افزایش توان رقابتی را آشکار می‌سازد. اجازه دهید گفتگو را با سوالی درباره چگونگی تولد و اهداف و خدمات گروه فراسام آغاز کنم. گروه مهندسی فراسام چگونه متولد شد و به چه می‌اندیشد؟

 

گروه مهندسی فراسام به واقع نتیجه همکاری و ادغام دو شرکت فنی و مهندسی هوشمند تجارت هادی و برنا طراح الکتریک است که درچهارزمینه برق(الکتروتکنیک)، الکترونیک، کامپیوتر و تاسیسات هم فعالیت تحقیقات کاربردی و هم فعالیت اجرایی دارد و پس از نزدیک به یک دهه فعالیت مستمر و بهره‌مندی از آخرین دانش روز، موفق شده‌ایم سامانه هوشمندسازی و کنترل شرایط محیطی را به عنوان راه حلی مدرن برای رهبران و مدیران شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی ارائه کنیم که نتیجه این همکاری و موفقیت را می‌توان در دانشگاه امام حسین (ع)، شرکت مخابرات ایران، شرکت پارس خزر، کارخانه تبادل کار، بورس کالای ایران، دانشگاه صنعتی شریف، موسسه مالی و اعتباری کوثر، شرکت کارگزاری حافظ  و همچنین شرکت آساپردیس تولیدکننده در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران مشاهده کرد.

 • می‌‌دانید که مخاطبان نشریه پنجره ایرانیان، فعالان صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران زمین هستند، می‌خواهم بدانم که خدمات گروه فراسام چه کمکی به این صنعت می‌کند و مدیران شرکت‌های تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی، تولیدکنندگان در و پنجره یوپی‌وی‌سی و ... در نتیجه همکاری با فراسام چه دستاوردی نصیب‌شان خواهد شد؟

ببینید! خدمات سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی فراسام، یک راه‌پیشرفته و البته دقیق و پیچیده با کاربری آسان و راحت و یکپارچه است که اجازه پایش و رصد پارامترهای مختلف در فرایند تولید صنعتی را فراهم می‌سازد. بدیهی است که فعالان و کار‌آفرینان و مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی در صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران، تمایل زیادی دارند تا هزینه تمام شده کالا و خدمات آنها کاهش یابد، فرایند تولید محصول را هوشمندانه و آنلاین زیر نظر داشته باشند تا بتوانند کیفیت محصولات را ارتقا دهند، به همین دلیل آنها نیاز خواهند داشت تا ماشین‌آلات و خطوط تولید را رصد کنند، دوربین‌های نظارتی و کنترلی را زیرذره‌بین داشته باشند تا خطاها و مشکلات احتمالی را کاهش دهند، آنها هزینه‌های زیادی برای سیستم‌های ایمنی و امنیتی متحمل می‌شوند، تجهیزات اعلام حریق را در اختیار دارند، حتی برای ایشان مهم است تا بر کارایی و بهره‌وری نیروی انسانی خود نظارت دقیق داشته باشند، خدمات فراسام یعنی پاسخ به همه این نیازها و یک سرمایه‌گذاری مبتنی بردانش روز و گام بلندی به سمت کاهش هزینه‌های تولید.

 • فکر کنید، مدیر یک واحد تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی و یا ساخت در و پنجره یوپی‌وی‌سی و ... به شما مراجعه می‌کند و از شما می‌خواهد در زمینه رفع نگرانی‌های نظارتی‌ و کنترلی واحد صنعتی تحت مدیریت‌اش به او کمک کنید، با این پیش‌فرض فراسام چه خدماتی را روی میز خواهد گذاشت؟

سوال خوب و کاربردی است؛ بنابراین اجازه دهید کمی فنی‌تر و البته کاربردی‌تر به این پرسش پاسخ دهم. مانیتور کردن و کنترل شرایط محیطی هر واحد صنعتی از جمله صنایع مرتبط با تولید در و پنجره یوپی‌وی‌سی، نیازمند دریافت دقیق‌ترین اطلاعات از محیط کار، فعالیت و سپس پردازش هوشمندانه این اطلاعات خواهد بود. مهندسان و مشاوران گروه فراسام، مبتنی بر اطلاعات دریافتی و نیازهای اعلام شده از سوی شرکت‌های طرف قرارداد، نسخه خود را ارائه می‌کند تا بتوان ایده‌آل‌ترین امکانات را در اختیار مدیران شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی قرار داد. این مهم در نتیجه نصب سنسورهای لازم در بخش‌های مختلف و دریافت اطلاعات محیط فعالیت و پردازش آن به دست خواهد آمد و به طور کاملا آنلاین و بدون توقف در اختیار کاربران و مدیران آن مجموعه با سطح دسترسی‌های مختلف قرار خواهد گرفت. با این توضیح که سیستم مانیتورینگ فراسام کاملا تحت وب بوده و به آسانی قابل نصب و راه‌اندازی است و بدون مشکل خاصی در شبکه‌های اینترانتی و اینترنتی قابل نصب و رصد خواهد بود.

 • خدمات مبتنی بر سیستم مانیتورینگ فراسام چه بخش‌هایی از یک بنگاه اقتصادی یا شرکت فعال از جمله شرکت‌های صنعت در و  پنجره یوپی‌وی‌‌سی را شامل می‌شود؟

آنچه فراسام ارائه می‌کند در واقع یک گام فراتر از سیستم BMS (Building Manegement System) یا همان سیستم مدیریت هوشمند ساختمان است و نسل نوینی از خدمات مبتنی بر (FMS (Factory Management System به معنای مدیریت هوشمند کارخانه خواهد بود که دستکم هشت بخش از یک بنگاه اقتصادی را رصد خواهد کرد و اطلاعات پردازش شده در یک محیط تحت وب در اختیار کاربران و از جمله مدیران قرار می‌دهد. این بخش‌ها شامل کنترل دقیق سیستم روشنایی، کنترل آنلاین خطوط تولید و رصد وضعیت تولید محصول و عملکرد نیروی کار، کنترل سیستم اعلان و اطفای حریق، دوربین‌های نظارتی و امنیتی، کنترل عملکرد کارکنان و بخش‌های غیرتولیدی از جمله انبار‌های مواد اولیه و محصول، سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های تهویه هوا  و سیستم پیچینگ می‌شود.

 • صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی با هدف مصرف بهینه انرژی در ساختمان متولد شده و رونق یافته است، اما هزینه انرژی در این صنعت بالاست، فراسام برای کاهش و مصرف بهینه‌انرژی این صنعت پیشنهاد و نسخه‌ای دارد؟

قطعا و مطمئنا. ما ابتدا وضعیت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم اعم از وضعیت سیستم روشنایی، گرمایشی و البته مصرف انرژی در خطوط تولید و بخش‌های مرتبط با تولید. پس از آن سیستم مختص هر واحد تولیدی و صنعتی را متناسب با نظر کارشناسان و مدیران آن مجموعه طراحی و ارائه می‌کنیم. در این شرایط با مانیتورکردن و کنترل سیستم روشنایی، این امکان به راحتی فراهم می‌شود تا تمامی چراغ‌ها و لامپ‌های روشنایی و پروژکتورهای تامین کننده نور به یک سیستم مرکزی متصل شود و خاموش و روشن‌کردن چراغ‌ها از طریق رابطان و مسوولان بخش‌ها در سطوح مختلف فراهم خواهد شد و دیگر شاهد روشن ماندن بی‌جهت چراغ‌ها نخواهیم بود. از سوی دیگر، تجربه موفق همکاری با شرکت آساپردیس به فراسام کمک کرد تا منابع اتلاف انرژی در واحدهای تولید در و پنجره یوپی‌وی‌سی به ویژه در خطوط تولید را رصد و برای آن نسخه شفابخش تجویز کنیم. به نحوی که کنترل خط تولید دیگر نه یک نگرانی همیشگی که یک رویای تحقق یافته است و ماشین‌الات خطوط تولید ازجمله: کمپرسورها، رطوبت‌زن‌ها، تابلوهای برق زیر ذره‌بین فراسام قرار می‌گیرد و میزان انرژی مصرف شده آنها پایش خواهد شد.

 • اشاره کردید که همکاری فراسام با آساپردیس. این همکاری بر اساس چه نیازی شکل گرفت و چه دستاورد ملموسی داشته است که بتواند راهنمای خوبی برای دیگر فعالان و واحدهای تولید در و پنجره یوپی‌وی‌سی باشد؟

این همکاری در ابتدا برای رصد وضعیت اتلاف انرژی شکل گرفت، اینکه چگونه می‌توان وضعیت مصرف انرژی توسط ماشین‌آلات را کنترل کرد. اما این همکاری گسترش بیشتری پیدا کرد و یکی از تجربه‌ها و دغدغه‌ها که از قضا مشکل بسیاری از واحدهای تولید در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران هم هست، چگونگی حفظ تهویه مطبوع برای تولید در طول شبانه‌روز و جلوگیری از نوسان شدید دمای هوا و تاثیر آن روی پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی به موقع جوش زدن است. اما نتیجه کاملا شیرین و روشن بود به نحوی که دیگر هیچ جای نگرانی برای نگه‌داشتن دما و تهویه مطبوع و مطلوب محیط فعالیت نیست. سیستم مونیتورینگ فراسام، امکان کنترل هوشمند موتورخانه‌ها، چیلرها‌، هواسازها، کاهش هزینه‌های مصرف سوخت و تنظیم دمای محیط کار را فراهم می‌کند و اطلاعات دقیق از وضعیت دمای محیط را در اختیار مدیران و کارشناسان قرار می‌دهد.

 • یکی از مهمترین نیازهای صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران که همواره در گفتگو با مدیران این صنعت مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توان شناسنامه دقیقی از تولید محصول نهایی خود مشتمل بر تاریخ ساعت دقیق تولید، نام کاربران و  اطلاعات نیروی انسانی شاغل روی محصول، مواد اولیه به کار رفته و پارامترهای دقیق دیگر در اختیار داشت تا بر اساس آن هم بتوانند خدمات پس از فروش خود به مشتریان را مستند سازند و هم مانع تقلب احتمالی محصولات آنها توسط دیگران شد. حالا فکر می‌کنید فراسام می‌تواند به این نیاز مهم پاسخ بدهد؟

بستگی دارد به اینکه چه میزان اطلاعات از طریق شرکت یا بنگاه اقتصادی در اختیار سیستم هوشمند و آنلاین فراسام قرار داده شود. بسته مانیتورینگ فراسام کاملا انعطاف‌پذیر و قابل گسترش بر اساس نیازهای مشتریان طراحی شده و به دلیل بومی بودن هم دانش نرم‌افزاری و هم سخت‌افزاری، این امکان فراهم شده تا شناسنامه الکترونیکی دقیقی از فرایند تولید محصول از جمله پروفیل تا در و پنجره یوپی‌وی‌سی در اختیار داشت و اطلاعات فراتر از انتظار  پردازش می‌شود و به مدیران مجموعه برای تصمیم‌گیری‌های احتمالی قرار خواهد گرفت. به این ترتیب، هرگونه خطای انسانی و اشکال فنی در فرایند تولید زیرذره‌بین خواهد بود و کارایی و دقت در فرایند تولید را افزایش خواهد برد. پیشنهاد می‌کنم مدیران شرکت‌های فعال در صنعت یوپی‌وی‌سی ایران برای اینکه ملموس‌تر و عینی‌تر از آنچه فراسام برای آنها ارائه می‌کند، به وب‌سایت رسمی گروه مهندسی فراسام به نشانی WWW.FARASAM.COM مراجعه کنند و حتی از دموی شرکت آساپردیس وضعیت هوشمند‌سازی و نظارت آنلاین محیط فعالیت آساپردیس را دقیق‌تر مشاهده نمایند و یا برای اطلاعات بیشتر با دفتر مرکزی شرکت با شماره تلفن‌های 02177615158-02177615159 و یا پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید با فراسام در ارتباط باشند.

 • اطلاعات پردازش شده در چه قالب نرم‌افزاری نمایش داده خواهد شد؟

ببینید؛ داشبورد مانیتورینگ فراسام یک کنترل پنل بسیار قدرتمند است که وضعیت و تغییرات محیط کسب و کار و فعالیت اقتصادی تولیدی و صنعتی را به صورت یکپارچه و زنده نمایش می‌دهد و تصویری واضح از محیط کار را ارائه می‌دهد. در کنترل پنل فراسام، نقشه‌های هر واحد صنعتی – تجاری به سیستم برنامه فراسام داده می‌شود و تمامی سنسورهای نصب شده در محل به صورت نمادهای ساده و کاربردی نشان داده می‌شود، بنابراین این کنترل پنل بسیار ساده، کاربردی و فاقد پیچیدگی است و اصطلاحا کاربرپسند طراحی شده است. با این توضیح مهم که سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی فراسام در صورت ردیابی شرایط غیرعادی یا تعریف نشده، نظیر افت شدید دمای محیط، نشت رطوبت، از طریق سیستم‌های اخطاردهنده نظیر رابط کاربری، آژیرخطر، ارسال پیام کوتاه، ارسال ایمیل و برقراری فوری تماس تلفنی، افراد مسوول را در جریان اتفاقات و رخدادهای پیش‌بینی نشده قرار می‌دهد.

 

 • سیستم کنترل مانیتورینگ
 • هوشمند کارخانه فراسام یا همان نسل جدید FMS ها از چه ویژگی‌ها و مزیت‌هایی برخوردار است؟

دستکم سه ویژگی و مزیت ملموس را می‌توان مورد اشاره قرار داد.

 • 1. کاهش هزینه‌ها از طریق
 • کارکرد بهینه دستگاه‌ها و ماشین‌آلات  با افزایش عمر مفید، کاهش استهلاک
 • کاهش هزینه تعمیرات و قطعات و عدم نیاز به پیمانکار دائمی جهت کنترل دستگاه‌ها
 • استفاده بهینه از منابع انسانی سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و افزایش بهره‌وری نیروی کار
 • کاهش انرژی مصرف شده توسط دستگاه های مختلف با دقت بالا
 • کاهش هزینه‌های رفت و آمد به شعبات مختلف شرکت یا کارخانه و همچنین صرفه‌جویی در زمان
 • کاهش هزینه‌های ناشی از حوادث غیرمترقبه (آتش‌سوزی ، سرقت و ...)

2. افزایش سطح امنیت و ایمنی محیط کار از طریق:

 • نظارت 24 ساعته و بدون وقفه بر سیستم
 • کاهش هزینه‌های ناشی اتفاقات غیر مترقبه
 • تماس با کاربران تعریف شده در صورت بروز حوادث .
 • تماس خودکار با واحدهای امدادی - انتظامی
 • امکان تعریف سناریوهای امنیتی – امدادی
 • تشخیص حرکت در زمان تعطیلی کار و ضبط خودکار تصاویر

3. کاربری و مدیریت آسان و آنلاین فراسام از طریق:

 • منو کاملاً  فارسی همراه با راهنمای فارسی
 • امکان تعویض حالت کنترلی بین وضعیت اتوماتیک و دستی
 • آموزش رایگان در محل برای کاربران سیستم
 • نصب سیستم بدون نیاز به توقف روال عادی کار
 • رابط کاربری آسان و کاربرپسند
 • پشتیبانی از نرم افزار توسط کارشناسان مجرب سیستم
 • نرم افزار کاملاً ایرانی و طراحی شده مطابق نیازهای بومی
 • امکان دسترسی از هر نطقه 

نشریه پنجره ایرانیان، سال هفتم ، شماره 75، دیماه 1392

دریافت فایل PDF  

لینک مطلب در سایت نشریه پنجره ایرانیان